ÖĞRENCİLERİMİZE ARA SINAVLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

 

*** Öğrencilerimizin sınav esnasında UES’e sorunsuz şekilde bağlanabilmesi için kablolu internet bağlantısına sahip kişisel bilgisayarları tercih etmeleri önerilmektedir. Bununla birlikte öğrencilerimiz mobil cihazlarla da (tablet/cep telefonu) sisteme giriş yapabilmektedirler. İnternet bağlantısı olan bilgisayar, tablet ya da cep telefonu temini sorumluluğu tümüyle öğrenciye aittir. Öncelikle kablolu (fiber bağlantı hızında) bir internet bağlantısı tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak kablolu bir internet bağlantısı sağlanmasının mümkün olmadığı durumlarda; uygun nitelikte bir kablosuz bağlantı sağlayabilmek için modeminizin (router, sinyal kuvvetlendirici vb.) müzik seti, mikrodalga, fırın, çamaşır/bulaşık makinesi, buzdolabı gibi elektronik cihazlardan uzakta konumlandırılması önem arz etmektedir. Bu cihazlar wi-fi sinyalini bloke edebilir. Modem ile bilgisayar arasındaki duvarların kalınlığı, yapı çeşidi (tuğla, perde beton, vb.) duvarlarda bulunan ısı, ses yalıtım malzemeleri vb. etkenler, ortam içerisinde bulunan aynalar dahi kablosuz internet sinyalinin cihazınıza ulaşmasını engelleyebilir ve bu durumlar da bağlantınızda istenmeyen sorunlara yol açabilir. Bu etkileri en aza indirebilmek için modemin bulunacağı konumu ortamın merkezine yakın bir noktada belirlemeleri, kablosuz internet dağıtıcı cihazla sınava giriş yapacaklarsa cihazlar arasındaki mesafeyi olabildiğince kısaltmaları tavsiye edilmektedir. Meydana gelebilecek elektrik / internet kesintisi vb. sorunlardan Üniversitemiz sorumlu değildir. Gerekli tedbirleri almak (alternatif cihaz ve/veya alternatif bağlantı tipi bulundurmak) öğrencilerimizin sorumluluğundadır. 

*** “Sınav-Dosya Yüklemeli” tipindeki sınavlarda öğrencilerimizin sistemde belirtilen saat aralığının sonlarına kalmalarının yoğunluk nedeni ile bağlantı sorunlarına yol açabileceğini göz önünde bulundurmaları ve dosya yükleme işlemini son dakikalara bırakmamaları büyük önem arz etmektedir. 

*** “Sınav-Online” tipindeki sınavlarda öğrencilerimiz cevap verdikleri veya boş bıraktıkları sorulara tekrar geri dönmeleri sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla mümkün olmayacaktır. 

*** Öğrencilerinizin sınav esnasında internet tarayıcısı kaynaklı bir sorun yaşamamaları için; Google Chrome veya Microsoft Edge uygulamalarından birinin en güncel sürümünü kullanmaları önerilir. Sınava başlamadan önce tarayıcıları üzerinden; o “Ctrl + Üst Karakter (Shift) + Delete” tuş kombinasyonunu kullanarak tüm tarama verilerini temizleyebilirler, o “Üst Karakter (Shift) + ESC” tuş kombinasyonunu kullanarak gereksiz tarayıcı sekmelerini kapatabilirler. o Sınav esnasında tarayıcı kaynaklı bir problem yaşanması durumunda; PC kullanıcıları için “F5”, “Ctrl + r”, “Ctrl+F5” tuş kombinasyonları ile, MAC kullanıcıları için “⌘ + Üst karakter + r” tuş kombinasyonu ile sayfayı yenileyebilirler.  

*** Kaynak açık sınav usulü vb. bir tercihte bulunmadığınız sürece; öğrencileriniz, sınav ortamında yalnız bulunmak ve soruları herhangi bir bilgi kaynağı olmadan ya da kimseden destek almadan cevaplamakla yükümlüdürler.

*** Öğrenciler kendisine özel hazırlanmış sınavın gizliliğinden sorumludur. Sınavın geçersiz sayılacağı durumlar şunlardır: sınav sorularını ve cevaplarını başkasına göstermek, başkasıyla paylaşmak, kopyalamak, yayımlamak, başkaları tarafından yapılan bu tür eylemlere iştirak etmek, kendisi yerine başka birini sınava sokmak, soruların çözümünde başkalarından yardım almak, başka bir öğrencinin yerine sınava girmek, sınav sorularının tamamını ya da bir kısmını kopya etmek, fotoğraflarını çekmek, herhangi bir yolla çoğaltmak, paylaşmak ya da dijital ortamlarda yayımlamak, duyurulan ve bildirilen sınav kurallarını ihlal etmek.

*** Üniversitemiz; sınavların güvenliği, ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi, gerekli hallerde sınavın iptali ve disiplin işlemleri amacıyla öğrencinin yaptığı işaretleme, harcadığı süre, IP adresi, işletim sistemi, tarayıcı uygulaması ve sürümü gibi gerekli gördüğü verileri kaydedebilir. Öğrenci, bu kabulle verilerinin, Üniversite tarafından toplanmasına ve işlenmesine izin vermiş sayılır.

*** Sınav sorularının öğrenciler tarafından herhangi bir şekilde kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması suç teşkil ettiğinden, cezai sorumluluğu bulunmaktadır. Etik ihlalde bulunduğu tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılabilir, haklarında disiplin soruşturması başlatılabilir. 

Ara sınavlarınızda başarılar dileriz. 

HIZLI ERİŞİM